• Twój idealny projekt domu już na Ciebie czeka

  • Powierzchnia użytkowa domu

    Wybierz z listy
  • Kondygnacje

    Wybierz z listy
  • Garaż

    Wybierz z listy
  • Zobacz 24 projekty

Domy parterowe

Domy parterowe są coraz częściej wybieranym rozwiązaniem przez wzgląd na wygodę inwestorów, którzy chcą korzystać z idealnie rozplanowanego układu pomieszczeń znajdujących się na jednej kondygnacji. Parterówki mogą być wybudowane w formie nowoczesnej, ale i tradycyjnej. Inwestor może zainwestować w garaż lub zwykłą wiatę. W internecie można znaleźć wiele gotowych projektów budowlanych domów parterowych, tworzonych zgodnie z zachowaniem komfortu domowników. Tego typu budynki są skazane na powodzenie, ponieważ nie posiadają wyższych kondygnacji, a co za tym idzie, schodów, które nieraz sprawiają spore utrudnienie, zwłaszcza dla osób starszych i niepełnosprawnych. Dodatkowo ze schodami związane są niemałe koszta. Dom parterowy to gwarancja wygodnego funkcjonowania i polecane są one osobom uwielbiającym bliski kontakt z naturą, ponieważ to właśnie najczęściej osoby lubiące otwartą komunikację chcą mieć wnętrza z szybkim dostępem do ogrodu.


Charakterystyka domów parterowych

Oczywiste w przypadku domów parterowych jest to, że nie posiadają one schodów i wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednej, parterowej kondygnacji. Coraz częściej na rynku budowlanym ukazują się nowoczesne domy w kształcie stodoły i ich energooszczędne odpowiedniki. Można śmiało stwierdzić, że dom parterowy wpisuje się w charakter domów jednorodzinnych. 

Jeśli konstrukcja domu parterowego nie posiada stropu, można wtedy wykonać wysokie pomieszczenia takie jak salon co jest wizualnym powiększeniem powierzchni. "Parterówki" zazwyczaj posiadają bardzo prosty dach dwuspadowy, płaski lub kopertowy. Dzięki temu, że budynek posiada prostą konstrukcję, ogrzanie pomieszczeń staje się łatwiejsze, ponieważ mostki ciepła są zredukowane do minimum. Dodatkowo w domach parterowych bardzo często można dostrzec wielkie przeszklenia, które mają świetny wpływ na dobre doświetlenie, ale i nagrzanie pomieszczeń. Warto również dodać, że naturalne światło sprawia, że domowe pomieszczenia stają się optycznie przestronniejsze. 

Metraż domu parterowego zależny jest od ilości zamieszkujących go domowników. Projekt domu powinien zakładać podział strefy mieszkalnej na dzienną oraz nocną. Należy zastanowić się, czy kuchnia ma być otwarta, czy zamknięta. Jeśli połączy się kuchnię z jadalnią i salonem, da nam to poczucie jeszcze większej przestronności. Przeważnie domy jednorodzinne parterowe posiadają ok. 100 m2 powierzchni użytkowej. Sprawdza się to w przypadku rodziny 4-osobowej. W zależności od wygody użytkowników, w bryle domu może znajdować się garaż, lub można go dobudować. 

Kiedy warto wybrać dom parterowy?

Jeszcze kilkanaście lat wstecz, wiele osób nie wyobrażało sobie budowania domu parterowego. Górna kondygnacja była raczej standardem. Wiele domów posiada nawet i dwa dodatkowe poziomy. Dziś domy parterowe stają się coraz bardziej popularne, ponieważ po pierwsze są bardziej wygodne, po drugie domy piętrowe budowane były z myślą o rodzinach wielopokoleniowych, kiedy to starsi mieszkali na dole a młodzi na górze. Domy piętrowe w sposób naturalny miały wydzieloną również przestrzeń dzienną – na dole i przestrzeń nocną – na górze. W dzisiejszych czasach odchodzi się od takich rozwiązań, choć mają one swoje uzasadnienie np. w przypadku, gdy działka jest mała. Im większa rodzina, tym istnieje mniejsza możliwość na postawienie domu parterowego, ponieważ ogranicza go powierzchnia działki.

Jaki projekt domu parterowego wybrać?

Dom jednorodzinny powinien być przede wszystkim dopasowany do potrzeb inwestora, ale także musi uwzględniać powierzchnię działki. Nie ma sensu budowanie dużego domu na małej działce, ponieważ cała budowa straci urok. Gdzie bowiem znajdzie się miejsce na teren zielony oraz niezbędne budynki gospodarcze? Domy parterowe najczęściej mają formę prostokąta, czasami litery L lub U. Zdarzają się również projekty oparte o kształt kwadratu. Należy także pomyśleć o garażu lub wiacie. 

Wiele osób zastanawiających się nad budową domu parterowego, chciałoby mieć dwie łazienki. Po pierwsze jest to wygodne dla domowników, a po drugie problem rozwiązuje się, gdy przyjeżdżają goście. Design domów parterowych przeważnie jest bardzo minimalistyczny. Nie ma tu miejsca na zdobioną elewację. Jeśli już, to coraz częściej spotyka się drewniane wstawki, np. imitujące boazerię lub kamienne wykończenie. Dzięki temu dom jeszcze lepiej komponuje się z naturalnym otoczeniem. Elewacja wykonana z kamienia lub łupka będzie się estetycznie prezentować przez długie lata.

Jakie są zalety i wady domów parterowych?

Do największych zalet domów parterowych zalicza się:

  • Brak schodów – rozwiązanie dla osób starszych i niepełnosprawnych oraz niższe koszty budowy.
  • Wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednej kondygnacji, co jest niezwykle wygodne dla domowników.
  • Duże przeszklenia i prosta bryła, pozwalają na dobre nasłonecznienie i zapewnienie dobrego komfortu termicznego.
  • Łatwe połączenie naziemnej kondygnacji z ogrodem.
  • Możliwość otworzenia pomieszczeń do góry (do więźby dachowej)

Wady domów jednokondygnacyjnych:

  • Działka powinna być stosunkowo duża, żeby pomieścić wszystkie pomieszczenia na parterze

Kto powinien zainwestować w dom parterowy?

Domy parterowe stanowią najlepsze rozwiązanie dla rodzin z dziećmi, osób niepełnosprawnych i starszych. Ludzie z ograniczeniami ruchowymi będą czuły się o wiele bardziej komfortowo, jeśli nie będą musiały prosić o pomoc we wchodzeniu na wyższe kondygnacje. Dodatkowo brak schodów to mniejsze problemy z małymi dziećmi, które chętnie zajrzałyby na wyższe piętra bez opieki rodziców. Barierka zabezpiecza, ale brak schodów zabezpiecza jeszcze skuteczniej. 

Tego typu domy są wybierane nie tylko ze względu na bezpieczeństwo, ale także dlatego, że są po prostu bardziej wygodne dla inwestorów i ich rodzin. Lepiej łączą się z terenem zielonym i zapewniają duży przestrzenny komfort.

Co powinno zwrócić uwagę podczas przeglądania projektu domu?

Zanim nastąpi ostateczny wybór projektu domu parterowego, należy zadbać o to, aby:

  • Zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub warunkami zabudowy wydanymi przez gminę, w której jest działka.
  • Dokładnie wymierzyć działkę i sprawdzić jaki metraż domu może być na niej usytuowany, zgodnie z prawem budowlanym.
  • Wypisać swoje oczekiwania względem budowy domu. 

Wszystko sprowadza się więc do tego, aby nie wybierać projektu domu, jeśli nie jesteśmy pewni, czy może on stanąć na naszej działce. W miejscowym planie zagospodarowania znajdują się bowiem takie informacje jak możliwy kąt nachylenia i bryła dachu, a także maksymalna powierzchnia zabudowy. Dzięki temu można sprawdzić, czy dom parterowy wchodzi w grę, czy lepiej zainwestować w budynek piętrowy. 

O czym jeszcze należy pamiętać, wybierając projekt domu jednokondygnacyjnego?

Oprócz wyżej wymienionych elementów, takich jak plan zagospodarowania przestrzennego czy prawo budowlane, należy wziąć pod uwagę także potrzeby domowników. Jeśli inwestora ogranicza budżet, może on przystosowywać dom parterowy etapami, np. późniejszą dobudową garażu. Osoby chcące w przyszłości powiększyć rodzinę, mogą zostawić sobie trochę miejsca na późniejsze dobudowanie części domu. 

Należy zastanowić się, czy interesuje nas dom parterowy z piwnicą a może pralnią i spiżarnią? Wiele projektów domów parterowych uwzględnia poddasze do adaptacji, dzięki czemu w przyszłości w budynku może zamieszkać więcej osób. Wybierając taki projekt nie trzeba martwić się o późniejsze zmiany konstrukcyjne domu. 

Czy dom parterowy się opłaca?

Budowa domu zawsze wiąże się z koniecznością posiadania solidnego budżetu finansowego, choć w przypadku domów parterowych koszty te można znacznie obniżyć. Dom jednokondygnacyjny może być tańszy niż tradycyjny poziomowy. Dlaczego? Pierwsza obniżka związana jest z wykonaniem stropu, ponieważ nie wymaga on aż tak dużych obciążeń, można również nie wykonywać stropu nad parterem jeśli nie chcemy mieć strychu. Odchodzi także koszt schodów oraz wznoszenia ścian na wyższych kondygnacjach. Wszystko to sprawia, że koszty domu parterowego mogą być o wiele niższe niż w przypadku domów piętrowych. 

Dodatkowo dom parterowy można o wiele łatwiej ogrzać, ponieważ ciepło trafia równomiernie do wszystkich wnętrz. Nie zachodzi również problem zimą, kiedy górne pomieszczenia mają tendencję do wychładzania się i latem do przegrzewania. Zniwelowany zostaje problem z wysokimi rachunkami za ogrzewanie i warto też zainwestować w odnawialne źródła energii np. pompę ciepła i fotowoltaikę. 

Dom jednokondygnacyjny z garażem czy bez?

Budując dom, należy zastanowić się nad garażem, czy ma być jedno- czy dwustanowiskowy. Jednak na samym początku należy sprawdzić, czy garaż w ogóle zmieści się na Twojej działce. Jeśli działka nie do końca pozwala na budowę garażu w bocznej części budynku, być może najlepszym rozwiązaniem będzie zaprojektowanie garażu w części frontowej. A jeżeli takie rozwiązanie również nie wchodzi w grę, lepiej zdecydować się na dom bez garażu albo umieszczenie garażu w innej części działki. W grę wchodzi również postawienie wiaty.

Wiele osób dla swojej wygody, chce mieć garaż w zabudowie domu, ponieważ od razu po wyjściu z auta znajdują się już w swoim budynku mieszkalnym. Nie muszą przenosić zakupów z garażu oddalonego o kilkanaście metrów ani nie są narażeni na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Jest jednak kilka minusów takiego rozwiązania np.: dość kosztowne dogrzewanie garażu lub porządne docieplenie ścian między garażem a pomieszczeniami, jak również problem z pozbywaniem się z garażu rozpuszczających się brył lodu z nadkoli samochodu jeżdżącego zimą.

Domy parterowe a kontakt z naturą

W domach parterowych bardzo często wstawia się duże okna, które pozwalają na bliski kontakt z naturą. Takie rozwiązanie to również dodatkowa ozdoba dla wnętrza, która koi i relaksuje po długim i ciężkim dniu. Nic nie koi nerwów tak jak natura. Budując dom parterowy, warto pomyśleć o tarasie, który będzie przedłużeniem pokoju dziennego, co jest dużą zaletą zwłaszcza w letnie dni. Jeśli starczy miejsca, warto pomyśleć również o ogrodzie zimowym, który będzie pełnił podczas pochmurnych dni, naturalną ostoję dla relaksu. 

Domy parterowe to nowoczesne rozwiązania stawiające na ergonomię i funkcjonalność. Dodatkowo pozwalają zaoszczędzić na materiałach budowlanych, ale i na rachunkach za prąd. Dzięki nim możemy być bliżej natury i zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich.

Filtruj projekty

  • Sortuj według

    Wybierz z listy
  • Pozwolenie na budowę

    Wybierz z listy
  • Powierzchnia użytkowa domu

    Wybierz z listy
  • Kondygnacje

    Wybierz z listy
  • Garaż

    Wybierz z listy
  • Styl

    Wybierz z listy
  • Technologia

    Wybierz z listy
  • Zabudowa

    Wybierz z listy