• Twój idealny projekt domu już na Ciebie czeka

  • Powierzchnia użytkowa domu

    Wybierz z listy
  • Kondygnacje

    Wybierz z listy
  • Garaż

    Wybierz z listy
  • Zobacz 24 projekty

Kupno projektu domu, o czym należy pamiętać?

Data dodania: 21 lutego 2023 r. / Aktualizacja: 24 lutego 2023 r.

Planując budowę swojego nowego domu, każdy chce, aby spełniał on wyobrażenia, oczekiwania oraz potrzeby jego przyszłych mieszkańców. To czas, kiedy przyszli inwestorzy przeglądają szereg gotowych projektów domów lub udają się do architekta po projekt indywidualny, szukając najlepszego rozwiązania dla siebie i najbliższych. Oto 10 najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na projekt typowy czy indywidualny.

Wybierając optymalny projekt domu jednorodzinnego, poza walorami wizualnymi oraz praktycznymi budynku, należy wrócić uwagę także na wiele innych aspektów. Powinieneś pamiętać o kwestiach prawnych, potrzebach mieszkańców, liczbie i wielkości samochodów. Nie możesz zapomnieć o aspektach ekonomicznych i ekologicznych.

Warunki zabudowy (WZ) lub miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP).

Jeszcze zanim zakupisz projekt budowlany, powinieneś się upewnić czy na działkę, na której chcesz wybudować swój wymarzony dom, została wydana decyzja o warunkach zabudowy lub miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Dokumenty te pozyskuje się w urzędzie gminy właściwej dla danego terenu. Sam miejscowy plan można pobrać również przez internet. Jeżeli na twoją działkę nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a decyzja nie została wydana, możesz o taką decyzję wystąpić nawet w przypadku gdy nie jesteś właścicielem działki. Powyższe dokumenty określają zasady, według jakich powinna wyglądać architektura budynku i jego posadowienie na określonej działce. Krótko rzecz ujmując: projekt domu musi być zgodny z ustaleniami w nich zawartymi.

Wysokość budynku, kształt dachu, poddasze użytkowe, przestrzeń biologicznie czynna, usytuowanie projektu domu na posesji…

Zacznijmy zatem od początku! W warunkach zabudowy i zagospodarowania lub planie miejscowym, może zostać określona ilość przestrzeni biologiczne czynnej. Jest to bardzo ważny wskaźnik dla każdej działki, ponieważ ustala on proporcje między powierzchniami utwardzonymi, tarasami a, nazwijmy to ogólnie, trawnikiem. Projekt zagospodarowania działki powinien bezwzględnie spełniać proporcje wydane w dokumentach. W miejscowym planie czy w warunkach zabudowy bardzo często określane są nieprzekraczalne linie zabudowy (oznaczone graficznie na planach jako prosta linia z niewypełnionymi trójkątami). Linia ta definiuje usytuowanie budynku na działce, w jakiej odległości powinien znajdować się od frontu działki.

Kolejnym ważnym aspektem, który należy wciąć pod uwagę przy wyborze projektu dom jednorodzinnego, jest dostosowanie go do gabarytów działki. Należy zaznaczyć, że minimalna odległość ściany z oknami od granicy działki to 4 m, a ściany bez okien to z kolei 3 m. Dom powinien być oddalony od domu sąsiada przynajmniej 8 m ścianą z oknami oraz 6 m ścianą bez okien. Jeżeli dom sąsiada zbliżony jest np. ścianą bez okien do granicy 3 m to my nie można już postawić ściany z oknami 4 m od granicy. Musi to być 5 m, tak aby w sumie odległość między budynkami wynosiła w sumie 8 m – wymagają tego przepisy pożarowe. Jeżeli działka budowlana jest węższa niż 16 m, to dom można wybudować po jej granicy lub 1,5 m od niej. Czy po granicy, czy 1,5m od niej, ściana musi być spełniać rolę oddzielenia pożarowego.

Następne wytyczne jakie mogą wystąpić w WZ lub MPZP to dopuszczalna geometria, kolor i nachylenie połaci dachu, wysokość budynku (ilość kondygnacji) czy szerokość elewacji frontowej. Czasem jednak nie zostają one określone. Co w takiej sytuacji? Wskazane jest wtedy dopasowanie się do sąsiedztwa. Jeżeli gotowy projekt domu jednorodzinnego, który nam się najbardziej spodobał, nie spełnia warunków postawionych w wyżej wymienionych dokumentach, możemy pokusić się o adaptację projektu.

Dokonanie adaptacji projektu przez architekta do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy.

Adaptacji zakupionego projektu domu jednorodzinnego może dokonać architekt z uprawnieniami do projektowania bez ograniczeń. Cały proces adaptacji projektu, jego długość zależy od ilości zmian jakich chcemy dokonać. Architekt pomoże Ci dopasować dom do konkretnej działki, dopełnić formalności oraz usprawni uzyskanie pozwolenia na budowę. Aby rozpocząć pracę nad projektem budowlanym oraz dokonać rozplanowania zagospodarowania terenu, architekt powinien otrzymać od Ciebie mapę do celów projektowych.

Jeżeli posiadasz już kompletny projekt budowlany, uzyskałeś pozwolenie na budowę i masz prawo do dysponowania nieruchomością, możesz rozpocząć budowę domu. Przed rozpoczęciem prac budowlanych należy zatrudnić kierownika budowy oraz posiadać dziennik budowy domu.

Projekt domu a liczba mieszkańców oraz ich potrzeby.

Wybierając optymalny projekt domu, powinieneś również wziąć pod uwagę to, ile osób w nim zamieszka, ich wiek oraz potrzeby. Pamiętaj, że każdy z przyszłych lokatorów, będzie potrzebować swojego pokoju, w który zapewni mu intymność. Oprócz tego bardzo istotna jest też komfortowa przestrzeń wspólna, gdzie przebywają wszyscy domownicy. Musi być ona na tyle duża, aby bez większego problemu każdy mógł z niej swobodnie korzystać.

Jednak samo ustalenie liczby pokoi dla domowników to nie wszystko. Decydując się na budowę własnego domu, powinieneś również wziąć pod uwagę indywidualne wymagania mieszkańców. Ktoś będzie potrzebować np. przestrzeni do uprawiania sportu, ktoś inny może chcieć urządzić sobie biblioteczkę, a ktoś inny może chcieć mieć swoją własną pracownię malarską lub rzeźbiarską. Takie przestrzenie także należy uwzględnić wybierając optymalny projekt domu.

Podział domu na strefy funkcjonalne.

Dom mieszkalny warto podzielić na dwie strefy funkcjonalne, które to nie powinny mieszać się między sobą. Na strefę dzienną składają się takie pomieszczenia jak kuchnia, jadalnia, salon i łazienka dla gości. W tej przestrzeni może zostać zlokalizowane również domowe biuro czy pracownia – po prostu przestrzeń do pracy. Strefa nocna to z kolei sypialnie, garderoby oraz łazienka dla mieszkańców.

Umiejętne gospodarowanie przestrzenią.

Wiele osób, które przeprowadzają się do domu jednorodzinnego z maleńkiego mieszkania w bloku, wpada w pewną pułapkę: to, że w domu jest więcej przestrzeni aniżeli w mieszkaniu, nie oznacza, że tego miejsca będzie nieograniczona ilość i możemy je marnotrawić. Większość osób skupia się na tym aby mieć duże np. łazienki czy sypialnie. Powinieneś wziąć pod uwagę, że w łazience nie spędzasz bardzo dużo czasu, a sypialnia służy praktycznie tylko do spania. Zwróć uwagę na to, aby Twój wymarzony dom był nie tylko piękny, ale także funkcjonalny. Zastanów się gdzie w domu powinny znajdować się pomieszczenia techniczne, czyli pralnia, spiżarnia i pomieszczenie gospodarcze (kotłownia). Pamiętaj, że pralnia powinna być w bliskim sąsiedztwie łazienki i sypialni, aby można było z niej wygodnie korzystać. Następne bardzo ważne pomieszczenie to kotłownia czyli tzw. pomieszczenie gospodarcze, zazwyczaj instalujemy tam piece, ale również przechowujemy np. odkurzacz i inne przybory gospodarstwa domowego. Warto w takim pomieszczeniu zamontować zlew lub umywalkę. Jeżeli wielkość domu nam na to pozwala możemy zaprojektować spiżarnię w bezpośrednim sąsiedztwie kuchni. W związku z tym już na etapie zakupu gotowego projektu, rozsądnie jest wybrać taki, w który rozplanowanie przestrzeni spełnia nasze potrzeby i jest funkcjonalne. Przemyślenie zagospodarowania przestrzeni domu już na etapie planowania to sposób na to, aby zawczasu uniknąć chaosu i zagracenia.

Garaż, wjazd, podjazd, czyli miejsce na samochód.

W projekcie nowego domu powinieneś uwzględnić również to, ile przestrzeni będzie potrzebne na auta, które posiadasz. Weź pod uwagę, ile masz samochodów, a może jest motocykl lub kład i jak duże one są. W projektach domów dostępne są garaże o różnych gabarytach, można wybrać np. projekt domu z garażem dwustanowiskowym . Wszystko zależy od warunków działki i Twoich indywidualnych potrzeb. Można również zdecydować się na projekt domu bez garażu i postawić go jako oddzielny budynek np. w późniejszym czasie. Dostępne są też domy jednorodzinne, w których zamiast garażu mamy do dyspozycji wiatę na samochód osobowy. Powinieneś też uwzględnić odpowiednią ilość miejsca na podjeździe przed garażem, a także zaplanować miejsce, w którym będzie znajdować się brama wjazdowa na posesję. Ważne jest też przy budowie domu usytuowanie bramki wejściowej i wiaty śmietnikowej.

Twoje realne możliwości finansowe

Planując wygląd przyszłego domu, łatwo dać się ponieść wyobraźni i emocjom. Przy tak ważnym wyborze należy jednak kierować się zdrowym rozsądkiem – powinieneś wziąć pod uwagę swoje możliwości finansowe, a więc budżet, jaki jesteś w stanie przeznaczyć na budowę swojego domu. Pamiętaj, że na koszt budowy domu jednorodzinnego wpływa nie tylko wielkość budynku, użyte materiały czy wykończenie elewacji lecz również to, jak skomplikowana jest jego bryła. Na sumę końcową składa się też koszt instalacji wewnętrznych i wyposażenia wnętrza. Oczywiście koszt wykonania samego projektu może być różny. Zależy czy zdecydujesz się na projekt u architekta na indywidualne zamówienie czy kupisz gotowy. Pomimo, że projekt typowy jest tańszy, jeżeli zdecydujesz się na zmiany, musisz doliczyć do niego koszt adaptacji i sporządzenia pełnej dokumentacji. W ostatecznym rozrachunku może się okazać, że projekt indywidualny będzie kosztował tyle samo, co projekt gotowy.

Rozwiązania ekologiczne i ekonomiczne

Na wybór projektu architektonicznego swojego przyszłego domu, powinny też wpłynąć różnego rodzaju rozwiązania ekologiczne. W przyszłości mogą one pozwolić Ci na znaczne oszczędności. Współcześnie obydwa rozwiązanie eko – ekologia i ekonomia chodzą ze sobą w parze – to nie tylko moda, lecz przede wszystkim bardzo korzystne połączenie. Domy energooszczędne i pasywne wyróżniają się prostą bryłą, a co za tym idzie niższym kosztem budowy. Warto też pomyśleć o pompie ciepła, a także o rekuperacji lub o instalacji fotowoltaicznej. Choć na początku jest to dość duży wydatek to z czasem takie rozwiązania przyniosą spore oszczędności. W dzisiejszych czasach inwestorzy coraz częściej decydują się na wkopanie na własnej działce zbiornika na deszczówkę i połączenia go z rurami spustowymi rynien. Jest to niezwykle ekologiczne rozwiązanie, ponieważ zebrana deszczówka posłuży do podlewania ogrodu a my zaoszczędzimy wodę i pieniądze.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!