• Twój idealny projekt domu już na Ciebie czeka

 • Powierzchnia użytkowa domu

  Wybierz z listy
 • Kondygnacje

  Wybierz z listy
 • Garaż

  Wybierz z listy
 • Zobacz 24 projekty

Domy z poddaszem użytkowym

Projekty domów z poddaszem użytkowym bardzo często wybierane są przez kilkuosobowe rodziny, które cenią sobie podział domu na strefę dzienną i nocną. Dzięki temu zachowują również prywatność, ponieważ gdy w domu znajdują się goście, zachowana jest strefa prywatności, czyli sypialniana. Na rynku można znaleźć wiele ciekawych projektów domów z poddaszem, jednak czym się cechują i na co warto zwrócić szczególną uwagę? Wszystkiego dowiesz się z poniższego materiału.

Czy warto inwestować w dom z poddaszem użytkowym?

W domu z poddaszem użytkowym zawarte są wszelkie zalety domów piętrowych i parterowych. Z jednej strony nie są one tak drogie w budowie, jak standardowe domy z piętrami, jednak przeważnie niosą za sobą wyższe koszta niż w przypadku budowy domu parterowego. Wybierając projekt domu parterowego, warto kierować się taką ich powierzchnią zabudowy, aby budynek zmieścił się nawet na wąskich i mniejszych działkach. Domy z poddaszem użytkowym w nowoczesnym stylu, bardzo dobrze wpisują się w naturalne otoczenie. Przeważnie charakteryzują się one dość zbitą bryłą, co ma pozytywne przełożenie na koszt budowy domu. Dodatkowo można w nim wyraźnie zaznaczyć wszystkie strefy, czyli na dole umieszcza się salon, kuchnię, jadalnię i np. pokój gościnny i bibliotekę a na górze wszystkie sypialnie i garderoby. 

Na jakie projekty domów z poddaszem użytkowym warto zwrócić uwagę?

W ofertach projektantów domów z poddaszem użytkowym można znaleźć różne rodzaje budynków. W ich skład wchodzą domy jednorodzinne z poddaszem oraz domy szeregowe bliźniacze i dwurodzinne. Projekty obejmują mniejsze i większe budynki w nowoczesnym lub bardziej tradycyjnym stylu. Dlatego też klienci mają w czym wybierać. W niektórych projektach garaż jest wpisany w bryłę budynku, a w innym przypadku jest to oddzielny budynek. Garaż może mieć miejsce na jedno samochód, na dwa lub być wielostanowiskowy. Warto zastanowić się nad domem pasywnym i energooszczędnym. Tego typu rozwiązania są coraz częściej wybierane przez klientów, ponieważ przy dzisiejszych cenach paliw kopalnych rozwiązania energooszczędne są coraz bardziej opłacalne.

Jakie są koszty budowy domu z poddaszem użytkowym?

Każda osoba zastanawiająca się nad budową domu chciałaby wiedzieć, ile wyniesie ją postawienie takiego budynku. Jednak ostateczne koszty są sprawą całkowicie indywidualną, ponieważ wpływ ma na nie m.in. rodzaj konstrukcji, powierzchnia domu, zastosowane materiały, liczba poziomów i technologia budowy. Warto pamiętać, że domy z poddaszem użytkowym posiadają mniejszą powierzchnię fundamentów, dachu i ścian niż np. dom parterowy. Dlatego też koszty budowy mogą być niższe, jednakże jest to bardzo indywidualna kwestia. Przy każdym projekcie, który znajdziesz w internecie, możesz zobaczyć, jakie mogą być koszty budowy danego budynku. Taki kosztorys budowlany zawiera cenę robocizny i materiałów budowlanych. 

Jaki jest najlepszy projekt domu z poddaszem?

Niezależnie od tego, jakim projektem domu jesteś zainteresowany, zawsze należy wziąć pod uwagę miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i warunki zabudowy, które są wydane przez konkretny organ administracyjny. Bez tego nie będziesz mógł wybudować czegokolwiek na swojej działce. Dom, który wybierzesz, musi być zgodny z parametrami, które są wpisane w miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub zgodny z danymi, które można znaleźć w warunkach zabudowy. Chodzi m.in. o liczbę pięter, kształt dachu i kąt jego nachylenia oraz wysokość budynku. Na rynku znajdziesz mnóstwo projektów dostosowanych do różnorodnych działek, np. wąskich i małych. Warto skierować swoją uwagę na domu z poddaszem użytkowym i z piwnicą, aby mieć jeszcze więcej miejsca na przechowywanie swoich rzeczy. Najczęściej firmy przedstawiające oferty domów z poddaszem użytkowym oferują projekty z poddaszem i piwnicą, domy bez piwnicy i garażu lub budynki z piwnicą i garażem, a także z garażem bez piwnicy. Otrzymasz solidny wybór spośród domów w wersji wolnostojącej, szeregowej i bliźniaczej. 

Dlaczego warto zdecydować się na dom z poddaszem użytkowym?

Projektów domów jest naprawdę wiele, dlatego nie powinno nikogo dziwić, że osoby chcące wybudować swoje pierwsze, rodzinne gniazdko, zachodzą w głowę, który z przedstawionych projektów będzie dla nich najlepszy. Domy z poddaszem użytkowym mają wiele zalet m.in. dlatego, że dają duże możliwości aranżacyjne, bez problemu można wydzielić w nich dwie strefy, łączą w sobie funkcjonalność domu piętrowego i parterowego. Niektórzy uważają, że skosy nie są łatwe aranżacyjnie, jednak jeśli podejdzie się do nich z pewną dozą kreatywności, zagospodarowanie takiej przestrzeni nie powinno stanowić żadnego problemu. Skosy potrafią być naprawdę oryginalnym i trafionym dodatkiem do wnętrza. 

Domy z poddaszem użytkowym mogą zmieścić się na mniejszej działce, ale i wspaniale prezentują się na większych terenach. Sprawdzają się jako mniejsze domki, ale i duże rezydencje. W domach z poddaszem użytkowym można wykorzystać powierzchnię mieszkalną w maksymalny sposób. 

Najpopularniejsze projekty domów z poddaszem użytkowym

Każdy dom powinien być w szczególności przystosowany do komfortowego życia całej rodziny. Dlatego też powinien spełniać wszelkie oczekiwania domowników. Podejmij samodzielną decyzję, czy wolisz bardziej oszczędny projekt, np. bez garażu, a może stać Cię na coś więcej? Domy z poddaszem użytkowym najczęściej posiadają dach dwuspadowy, ponieważ jest to jedna z tańszych konstrukcji i chętniej wybierana przez klientów. Tego typu dach pozwala na stworzenie wykuszu czy lukarn, które wspaniale wpisują się w estetykę zarówno domu nowoczesnego, jak i domów w wersji tradycyjnej. Takie wstawki świetnie doświetlają poddasze, co ma również wpływ na obniżenie rachunków za energię. 

Warto wybierać domy, które są zgodne z warunkami zabudowy i miejscowym planem zagospodarowania terenu, które jednocześnie prezentują się niezwykle elegancko i spełniają wymagania wizualne i funkcjonalne rodziny. Najczęściej w dokumentach mówiących o zabudowie można znaleźć informacje o kącie nachylenia dachu, który powinien wynosić od 30 do 45 stopni i na takie projekty należy w szczególności zwrócić uwagę. 

Wybierając gotowe projekty domów z poddaszem użytkowym, pozwalasz sobie na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy. Dodatkowo wszystko jest w nich rozplanowane bardzo funkcjonalnie, a powierzchnia mieszkalna jest bardzo dobrze wykorzystana. Nie zawsze do wybudowania domu potrzebna jest duża działka, a domy z poddaszem użytkowym są tego najlepszym przykładem. 

O czym jeszcze warto pamiętać wybierając dom z poddaszem użytkowym?

Budując dom z poddaszem użytkowym, warto pamiętać o tym, że górna kondygnacja może stanowić w przyszłości, zupełnie oddzielne mieszkanie. Coraz częściej dzieje się przecież tak, że dzieci wracają do rodziców i zamieszkują z nimi w jednym domu. Dodatkowe piętro może być naprawdę fantastycznym rozwiązaniem, ponieważ stanowi ono miejsce na dodatkowe pomieszczenie, pozwala cieszyć się wspaniałym widokiem z okna, przydaje się do zwiększenia ilości łazienek czy do zaprojektowania garderoby. Domy z poddaszem użytkowym są również bardzo często wybierane przez wzgląd na możliwość ich szybkiego wybudowania i łatwości realizacji projektu. 

Dzięki temu, że dom będzie podzielony na strefę dzienną i nocną, sen nie będzie zakłócany przez osoby, które znajdują się w salonie czy kuchni. Dodatkowo takie rozmieszczenie pomieszczeń pozwala na swobodę zarówno osobom, które znajdują się na poddaszu, jak i tym, będącym na dolnej kondygnacji. 

Co zyskasz, wybierając projekt domu z poddaszem użytkowym?

Podsumowując projekty domów z poddaszem użytkowym, warto wymienić korzyści płynące z inwestycji w tego typu budynek:

 • Dom z poddaszem użytkowym zawsze można rozbudować. Podczas budowy domu nie musisz od razu zastanawiać się nad zagospodarowaniem poddasza. Jeśli nie masz na to pieniędzy lub czasu, na górze możesz ustawić niepotrzebne meble i inne przedmioty, których na razie nie chcesz wyrzucać, ale nie wiesz, co z nimi zrobisz w przyszłości. Poddasze możesz zmieniać wtedy, kiedy masz na to ochotę. W razie potrzeby możesz zorganizować tam dodatkowe pomieszczenie dla dzieci czy garderobę. Wszystko zależy do Twojej kreatywności. 
 • Projekty domów z poddaszem użytkowym są bardzo często wybierane ze względu na fakt, że są to jedne z bardziej energooszczędnych budynków. Domy parterowe notują większe straty ciepła niż domy z poddaszem, ponieważ główną powierzchnią wymiany ciepła jest dach. Im jest on mniejszy, tym ma większy wpływ na niższe koszty ogrzewania.
 • Tego typu domu przeważnie mają już wpisany garaż lub piwnicę w bryłę budynku. To bardzo ważny czynnik, mający wpływ na powierzchnię zabudowy na działce. Dzięki temu przyjeżdżając z zakupami do domu, nie będziesz musiał przenosić ich przez teren działki, ale od razu, nie wychodząc na zewnątrz, przeniesiesz je do kuchni. Rozwiązanie to jest bardzo doceniane zwłaszcza, kiedy warunki atmosferyczne nie są zbyt sprzyjające. 

Warto korzystać z gotowych projektów domów z poddaszem, ponieważ stanowią one funkcjonalne miejsce dla mniejszej, jak i większej rodziny. Duża oferta domów ułatwi Ci zagospodarowanie działki budowlanej według przepisów i wybranie budynku, o którym zawsze marzyłeś.

Filtruj projekty

 • Sortuj według

  Wybierz z listy
 • Pozwolenie na budowę

  Wybierz z listy
 • Powierzchnia użytkowa domu

  Wybierz z listy
 • Kondygnacje

  Wybierz z listy
 • Garaż

  Wybierz z listy
 • Styl

  Wybierz z listy
 • Technologia

  Wybierz z listy
 • Zabudowa

  Wybierz z listy