• Twój idealny projekt domu już na Ciebie czeka

 • Powierzchnia użytkowa domu

  Wybierz z listy
 • Kondygnacje

  Wybierz z listy
 • Garaż

  Wybierz z listy
 • Zobacz 24 projekty

Domy nowoczesne

Nowoczesne domy kojarzą się z klasyczną bryłą i wielkimi przeszkleniami wychodzącymi na ogród. Oczywiście należy do tego dodać oryginalnie wykończoną elewację np. drewnianą, kamień elewacyjny czy okładziny z drewna i inne naturalne wykończenia. Domy nowoczesne cechuje minimalizm i proste formy oraz neutralne kolory. Nie znajdziesz na nich zbytecznych dekoracji, ponieważ osoby inwestujące w ten rodzaj budownictwa stawiają prostotę i funkcjonalność. Dodatkowo domy te często są energooszczędne i w każdym calu gwarantują komfort i wygodę.

Domy nowoczesne a kontakt z otoczeniem

W nowoczesnych domach można bardzo często spotkać się z wieloma znacznymi przeszkleniami, dzięki którym mamy większy kontakt z tym, co znajduje się na zewnątrz. Elewacje posiadające duże powierzchnie szklane są nie tylko modne, ale i sprawiają, że do pomieszczeń dociera więcej światła i duża ilość naturalnych kolorów. Wybierając odpowiednią solarkę okienną, zapewniamy budynkowi izolację akustyczną i cieplną. Dodatkowe zastosowanie wysokiej jakości technologii wentylacyjnych i grzewczych pozwala na dużą oszczędność energii do ogrzania pomieszczeń. Projekty domów nowoczesnych zawierają głównie systemy grzewcze na paliwo pochodzące ze źródeł odnawialnych, ale także znajdziesz wśród nich projekty budynków z kotłownią, w której ma być umieszczony sprzęt na paliwo stałe np. pellet. Energooszczędność nie wynika tylko z zastosowanego systemu grzewczego i jakościowych materiałów budowlanych, ale również z usytuowania domu na działce.

Dlaczego coraz więcej osób wybiera domy nowoczesne?

Patrząc na domy nowoczesne, można odnieść wrażenie, że wpisują się one w każdy krajobraz. Niezależnie czy stoją przy lesie, na górce czy w mieście, zawsze wyglądają, jak idealnie dopasowane. Jednak najważniejsze jest to, aby domy nowoczesne były prawidłowo zaprojektowane i dobrze usytuowane. Dodatkowo kładzie się w nich duży nacisk na funkcjonalny układ, który pozwala na wygodne użytkowanie pomieszczeń.

Architektura domów nowoczesnych jest ponadczasowa i elegancka. Wygląda jak wyrafinowana budowla, w której króluje komfort i funkcjonalność. Ich podstawą bardzo często jest otwarta przestrzeń, która pozwala na swobodne zaprojektowanie wnętrza. Dodatkowo domy proste konstrukcyjnie są łatwiejsze w ogrzaniu, co ma duży wpływ na niższe rachunki za energię.

Jaki dom nowoczesny wybrać?

Decyzja o budowie domu przeważnie jest przemyślana pod każdym kątem. W końcu jest to marzenie tysięcy osób, które marzą o swoim gniazdku rodzinnym, do którego zawsze będzie dobrze wrócić. Dom to miejsce, z którym wiążemy się na całe życie, dlatego projektując budynek, należy wziąć pod uwagę wiele ważnych czynników. Mając małe dzieci, na początku można je umieścić w jednym pokoju, jednak po jakimś czasie, każde z nich będzie chciało mieć swoją przestrzeń. Warto pomyśleć o pomieszczeniach dla każdej osoby, aby zarówno rodzice, jak i dzieci, miały możliwość spędzania czasu w swoim, dedykowanym pomieszczeniu.

Domy nowoczesne zapewniają wysoki poziom życia i komfort, i możesz to odnaleźć zarówno w domu nowoczesnym parterowym, jak i w domu z poddaszem użytkowym.

Dom nowoczesny z garażem czy bez?

Bardzo często przeszukując projekty domów nowoczesnych, można natknąć się na budynki, w których garaż wchodzi w bryłę budynku. Stanowi to bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza zimą, kiedy od razu z garażu, można wejść do domu, co chroni przed zmarznięciem. Garaż połączony z domem to również zaleta podczas przenoszenia zakupów z samochodu do domu. Wówczas możemy przejść o wiele krótszą drogę i nie narażać się na zbędny wysiłek. Należy jednak zwrócić uwagę, że garaż zawsze zwiększy powierzchnię budynku, dlatego trzeba dobrze przemyśleć usytuowanie go na małej działce. Dodatkowo garaż połączony z domem nie wymusza postawienia garażu wolnostojącego, który ostatecznie wraz z domem zabiera więcej miejsca, niż dom połączony z garażem.

Nie zawsze projekty domów nowoczesnych obejmują garaż, ponieważ nie każdy na etapie budowy posiada finanse na to dodatkowe pomieszczenie. Dlatego, jeśli na początku nie masz presji, aby posiadać garaż, możesz podjąć decyzję o jego budowie w późniejszym okresie.

Niekiedy można usłyszeć opinię, że domy nowoczesne z garażem nie są rozwiązaniem energooszczędnym, ponieważ nieogrzewanie pomieszczenie wychładza dom. Jednak korzystając z pomocy doświadczonych architektów, wezmą oni pod uwagę ten aspekt na etapie projektowania budynku. W ten sposób będą oni w stanie zminimalizować straty ciepła. Dzięki temu coraz więcej osób decyduje się na zintegrowany budynek z garażem. Wystarczy, chociażby zainwestować w lepsze ocieplenie garażu, aby zapobiec zbyt dużej różnicy temperatur.

Czy w domu parterowym można mieć poddasze?

Domy parterowe z poddaszem, są jednymi z chętniej wybieranych rodzajów budynków jednorodzinnych w naszym kraju. Są one odpowiednio droższe, ale dają możliwość posiadania większej powierzchni mieszkalnej. Jeśli warunki zabudowy nie wykazują na wybranie konkretnego rodzaju budynku, posiadamy odpowiednio dużą działkę i nie ma wymagań dotyczących wysokości czy kąta nachylenia dachu, można zdecydować się na dom parterowy z poddaszem.

Lepszy nowoczesny dom parterowy, piętrowy czy z poddaszem użytkowym?

Ludzie mają zróżnicowane oczekiwania i potrzeby, dlatego projekty domów również są zróżnicowane. Obejmują one małe, średnie i duże budynki, tanie i drogie, z różnych materiałów. Nowoczesne domy z pewnością są adresowane do inwestorów, którzy lubią estetyczne wykończenia i stawiają głównie na wygodę. Jednak nie każde rozwiązanie przypadnie wszystkim do gustu. Dla jednych najlepszy będzie dom parterowy bez poddasza, ponieważ chcą mieć wszystko na jednym poziomie, a inni nie wyobrażają sobie domu jednorodzinnego bez piętra. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, z którymi warto się zapoznać.

Zalety i wady nowoczesnych domów parterowych bez poddasza

+ szybka i łatwiejsza budowa,
+ brak kosztów potrzebnych do zagospodarowania poddasza,
+ brak problemów z poruszaniem się osób niepełnosprawnych,
+ tańsza aranżacja,
+ bliski kontakt z naturą,
+ możliwość stworzenia projektu, który pozwala na wyjście na zewnątrz z każdego pomieszczenia,

- konieczność posiada większej działki,
- wyższe koszty zakupu materiałów budowlanych m.in. przez wzgląd na dach i fundamenty,
- jeśli dom będzie posiadał niewielki metraż, może być konieczna dobudówka lub wykonanie podpiwniczenia.

Zalety i wady nowoczesnego domu parterowego z poddaszem użytkowym

+ możliwość podziału domu na strefę dzienną (dół) i nocną (góra),
+ mniejsza powierzchnia zabudowy, dzięki czemu budynek może powstać na mniejszej działce,
+ mniejsze koszty związane z wylaniem fundamentów i położeniem dachu,
+ większa prywatność w przypadku gości,

- brak wygodny dla osób niepełnosprawnych i starszych,
- większe koszty i dłuższa praca nad izolacją poddasza,
- wyższe koszty związane z zamontowanie stolarki okiennej na poddaszu,
- skosy, utrudniające aranżację przestrzeni,
- wyższe koszty m.in. dla schody.

Współczesne budownictwo stawia na walory użytkowe domu i jego energooszczędność, aniżeli na jego wygląd zewnętrzny. Inwestuje się w tym przypadku w duże przeszklenia i świetnie skomunikowaną przestrzeń. Dom nowoczesny parterowy może być wspaniale połączony z ogrodem, a taras sprawdzi się jako naturalne i estetyczne wydłużenie salonu. Wszystko to sprawia, że całą przestrzeń jest ze sobą całkowicie spójna.

W nowoczesnych domach bardzo często można spotkać się z naturalnymi materiałami wykorzystywanymi na elewacji. Dzięki nim budynek zyskuje indywidualny charakter. Bardzo często w grę wchodzą płytki z kamienia, klinkier, panele kompozytowe czy deski elewacyjne.

Na co zwrócić uwagę wybierając nowoczesny dom? 

Wybierając nowoczesny dom, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego wygląd, ale również wielkość, którą należy wziąć pod uwagę, dopasowując budynek do działki. Choć duża większość osób chciałaby mieć dom nowoczesny parterowy w kształcie litery L, to jednak nie zawsze jest to możliwe. Problem może stanowić zbyt mały metraż działki. Wówczas warto przejrzeć ofertę domów parterowych z poddaszem użytkowym lub wybrać projekt domu piętrowego, który również może mieć nowoczesne kształty. Nie wolno zapominać również o odpowiednim dopasowaniu wielkości domu i pomieszczeń mieszkalnych do potrzeb domowników. Warto również pamiętać o przyszłościowych potrzebach rodziny.

Co jeszcze warto wiedzieć o nowoczesnych domach parterowych?

Coraz więcej mówi się o energooszczędności, ponieważ chcemy dbać nie tylko o środowisko naturalne, ale i własny portfel. W projektach domów nowoczesnych, można natknąć się na wiele ekologicznych rozwiązań, które stanowią wspaniałe uzupełnienie źródeł ciepła. Inwestorzy, którzy chcą oszczędzać na kosztach eksploatacyjnych, chętniej wybierają rozwiązania zero waste w przypadku swoich domów. 

Projekty domów nowoczesnych są urozmaicone, dlatego każdy inwestor jest w stanie wybrać tu coś dla siebie. Wszystko jest utrzymane w nowoczesnej stylistyce z uwzględnieniem garażu, wiaty czy obiektów małej architektury. To, co je łączy to najczęściej duże przeszklenia, dzięki którym wnętrze domu jest wspaniale doświetlone.

Bardzo często poleca się stawianie domów nowoczesnych parterowych zgodnie ze stronami świata, aby zadbać o odpowiedni poziom naświetlenia danego pomieszczenia, aby służył konkretnym wymaganiom. Np. salon powinien być urządzony od strony południowej lub zachodniej, ponieważ w pomieszczeniu tym spędza się popołudnia i wieczory. Od strony północnej powinny znaleźć się wnętrza, które nie wymagają dużego nasłonecznienia, np. garaż lub spiżarnia. Warto również zwrócić uwagę na domy parterowe, gdzie w sypialni znajduje się łazienka i garderoba oraz w których można postawić na dodatkowe atrakcje np. saunę czy suszarnię. Dzięki temu każdy inwestor może poczuć się jak w domu.

Filtruj projekty

 • Sortuj według

  Wybierz z listy
 • Pozwolenie na budowę

  Wybierz z listy
 • Powierzchnia użytkowa domu

  Wybierz z listy
 • Kondygnacje

  Wybierz z listy
 • Garaż

  Wybierz z listy
 • Styl

  Wybierz z listy
 • Technologia

  Wybierz z listy
 • Zabudowa

  Wybierz z listy